דגשים לבחירת שמן זית איכותי

יש לא מעט דגשים לבחירת שמן זית איכותי, אבל בשביל לבחור שמן זית איכותי אפשר קודם כל לדעת שאתם מוצאים מותג אמין ואיכותי שיספק לכם שמן כתית מעולה.

עם כל כך הרבה שמני זית על מדפי הסופרמרקטים כיום, בחירת האיכות האחת הטובה ביותר עשויה להיות מכריעה עבורכם. זה נכון במיוחד אם זו הפעם הראשונה שאתם קונים מוצרים כאלה, כמו שמן זית. למרות שהרבה מאוד אנשים רוכשים שמני זית ברמה גבוה (או לפחות ככה הם חושבים) מבלי לדעת האם מדובר על שמן איכותי. לא פעם שמני הזית אותם רוכשים בחוץ כלל לא ראויים למאכל במקרה הגרוע, במקרה הטוב שמני הזית האלו פשוט מאבדים את הארומה והטעם שלהם. אחד הדברים שמשפיע על כך הוא האריזה והאחסון של שמן זית.

אל תדאגו; בדקו הדגשים למטה ותוכלו למצוא את שמן הזית הטוב והאיכותי ביותר.

מוצא

בתחתית הבקבוק כתוב מקורו של שמן הזית, אך אל תטעו ממנו. חלק מהחברות מתהדרות בכך שהמוצר שלהן מאיטליה, אך הן ארוזות רק שם. חשוב לבדוק היכן שמן הזית מיוצר ולא היכן הוא נארז.

גיל

שמני הזית אינם מזדקנים היטב, זה לא כמו יין שמשתבח עם הזמן, למרות ששמן זית יש לו זמן מדף ארוך מאוד עדיין זה לא אומר שהוא משתבח והוא בעל תקוף. הקפידו לקנות אחד שתוכלו לצרוך תוך חודש כדי לשמור על טריותו.

בכבישה קרה

הוספת חום לזיתים הורסת את הניחוחות והטעמים העדינים. אז, לכו על כבישה קרה, שאינה עולה על טמפרטורה של 27-29 מעלות צלזיוס.
למרות שהרבה פעמים מפעלים רבים משתמשים בחום גבוה בתהליך הייצור, הסיבה לכך היא הפקת כמות שמן גדולה יותר באמצעות חום.

צבע

אין לבחור בשמן זית על פי צבעו. הוא עובר תהליך התבגרות, מירוק בוהק עד זהוב וחום עם רמז ירוק.

טהור וקל

שמן זית טהור ובהיר מטופל בחום ומעניק טעם ניטרלי. שמן זה מושלם לטיגון ואפייה עמוקים אך חסר יתרונות נוגדי חמצון. ישנם המון יתרונות לשמן הזית שעדיין נשארים למרות הצבע, אך יחד עם זאת היתרון המובהק הוא נוגדי החמצון שעלול להיעלם מעט.

טועמים

שמן זית אמיתי מריר וחריף. בנוסף, זה אמור לגרום לגרון לגרד מעט. אלו הם הטעמים האמתיים והחזקים של שמני הזית, למרות שלא כולם רגילים לטעמים אלו מפעלים רבים עושים שימוש בחומרים כימיים שישפרו את הטעם של שמן הזית. מה ששונה בבתי בד בוטיק שאלו שומרים על הטעם המקורי והאמיתי של שמן הזית.

אותנטיות

יש כמה בקבוקי שמן זית שיש בהם תערובות של לא סטנדרטיות ואינם עוברים הרבה בדיקות. הרבה שמני זית שמהולים בשמנים אחרים, חשוב לוודא שאתם מוצאים שמן זית טהור ונקי שאינו מהול בשמנים נוספים. זה קורה בעיקר כאשר מדובר על שמן זית בטעמים כגון שמן זית זעתר, אנו בבד ושמן עושים את כל התהליך הזה ללא ערוב של שמנים נוספים אלא שמן זית כתית מעולה 100% טהור בכל הטעמים האיכותיים.

תווית

לפני שתסיימו את החלטתכם לגבי קבלת בקבוק ספציפי, הקפידו לקרוא את התווית בעיון. תמיד היו תוויות זהירות או מטעות.

בקבוק זכוכית

לא משנה כמה מפתה בקבוק הזכוכית השקופה, אל תקנו אותו. זכרו כי בקבוקים כהים הם הטובים ביותר מכיוון ששמני הזית אינם חשופים לאור. חשיפה לאור היא אחד הגורמים שפוגעים ביותר בשמן הזית. ככל שהוא מאוחסן פחות חשוף לשמש ככה הוא יהיה יותר שמור ולא יאבד את הטעמים שלו.

הכי טוב לפי תאריך

אל תקנו שמן זית אם הבקבוק חסר לו תאריך אחרון. אם יש לו את התאריך הטוב ביותר, המשמעות היא שהיצרן מבטיח מצב אחסון תקין.

רמות פוליפנול

אם בזית יש תכולת פוליפנול גבוהה, הוא מספק נוגדי חמצון בריאים ללב. תוכן פוליפנול מעל 500 נחשב גבוה.

נקודות מחיר

ליטר או ליטר שמן זית עולה לרוב בין 80 ל -180 שקלים חדשים. שמן איכותי “מרחף” בטווח של 250 שקלים חדשים לבקבוק. כמובן שישנם שמני זית תעשייתיים במחירים זולים הרבה יותר שלא עוברים את רף ה 50 שקלים, אבל חשוב לשים לב שאלו בדרך כלל בקבוקים בעלי נפח קטן מאוד.

ריח

בעת בחירת שמן זית איכותי, הימנעו מריחות, כגון עובש, שמנוני, בשרי, מבושל, קרטון, מתכתי או מעופש.

הסמכה/ תעודת כשרות

כאשר מדובר על שמן זית, חשוב לוודא שאתם רוכשים כזה שיש לו תעודת כשרות. ברוב המקרים מדובר על שמני זית בייבוא ולכן הכשרות שלהם לא אותה כשרות שאנו רגילים אליה, יש לוודא שאכן השמן כשר וראוי למאכל כדת.

מסונן או לא מסונן

שמני זית מסוננים מגיעים לחיי מדף ארוכים יותר, בעוד ששמרים בלתי מסוננים מתקלקלים הרבה יותר מהר. בכל מקרה מומלץ להימנע ממוצרים בעלי חומרים משמרים, במיוחד גם כאשר מדובר על שמן זית.

תאריך קציר

מכיוון שלשמן זית אין חיי מדף ארוכים, בדקו תמיד את תאריך הקציר שעל התווית.

רמות חומצה שומנית (FFA)

אם לשמן הזית יש רמת חומצות שומן גבוהות, אל תקנו אותן. רמות HFFA גבוהות מעידות על איכות ירודה. במקום זאת, לכו על שמנים עם 10 מקו / ק”ג FFA.

שימוש

אם אתם רוצים להשתמש בשמן כדי לטפטף מעל בשרים, גבינות או לחם, קנו את הזנים ה”בתולים” כי הם טעימים. עם זאת, אם אתם משתמשים בהם למאכלים קלים או כרוטב לסלט, לכו על שמנים בעלי עוצמה קלה.
בכל מקרה כזה אתם מוזמנים להתייעץ עם המומחים שלנו שישמחו לעבור איתכם על סוגי שמני הזית האיכותיים שלנו בהתאם לשימוש הנחוץ לכם.

קונים בתפזורת

לא מומלץ לקנות שמני זית בכמויות גדולות כיוון שלא תצרכו אותם תוך 60 יום. וככה הם עלולים להיות פגי תוקף וכלל לא תעשו בהם שימוש.

קמעונאים

אם בכוונתך לקנות שמני זית באינטרנט, וודאו שהקמעונאים מהימנים. אתם יכולים לקרוא את סקירות המוצר או משוב הלקוחות.

לסיכום

יש לא מעט דגשים לבחירת שמן זית איכותי שצריכים להכיר, אבל אלו יכולים לעזור לכם ולעשות את ההבדל האם תהנו משמן זית איכותי וטעים או תתפשרו של שמן זית לא איכותי.

עגלת קניות
×
דילוג לתוכן